Z HISTORIE ŠKOLY

Bylo to jako v mnohhistoricka budovaa jiných obcích, stavěly se nové obytné domy, ale na veřejné budovy se zapomínalo. Škola postavená počátkem 20. století již zvětšujícímu se počtu žáků nevyhovovala, učilo se na směny a starší žáci dojížděli do vyšších tříd do Litvínova. Začalo se uvažovat o postavení nové školní budovy. Již v roce 1953 se zdálo být reálné, že škola bude skutečně otevřena. Trvalo však celých šest let, než se tak stalo. Objevovaly se neustále nové a nové potíže, které ukončení stavby stále oddalovaly. 30. srpen 1959 - otevření školní budovy Slavnostní otevření natáčela Čs. televize. Slavnosti se zúčastnilo mnoho pozvaných hostů, obyvatel Hamru a dětí - budoucích žáků. Večer téhož dne se uskutečnil banket. Těmito slovy popisuje kronikář začátky historie naší školy. O několik desítek let později by se stejná slova dala s úspěchem použít pro vylíčení průběhu generální opravy školní budovy. Nejprve nejistota, zda škola peníze na opravu skutečně dostane, kdo a jak bude opravu provádět, kdo a hlavně kdy odstraní nedostatky, které při opravě vznikly. S mnohými nedostatky se vedení potýkalo ještě nekolik let po opravě a bylo k tomu zapotřebí mnoho sil a energie. Uplynlulé téměř půlstoletí od vzniku školy lze jednoznačně rozdělit na dvě části. První, která trvala třicet let a jejím vyvrcholením bylo slavnostní setkání zaměstnanců školy, absolventů a ostatních, kteří byli se školou spjatí byla zcela pod vlivem tehdejšího politického vedení státu, byla ovlivněna komunistickýcm nazíráním světa. Druhá část je také ovlivněna, tentokrát událostmi podzimu roku 1989 a zcela novým pohledem na politiku, ekonomii a vše co s těmito změnami souvisí.